عادت ها از مستحكم ترين شالوده رفتاري انسان هاست.

آقاي ارسطو: 95 درصد رفتار شما ناشي از عادت هاي شماست.

عادت ها به دو دسته عادت هاي خوب و عادت هاي بد دسته بندي مي شوند. عادت هاي بد زود به وجود مي آيند و زندگي كردن با آنها سخت است اما عادت هاي خوب دير به وجود مي آيند ولي زندگي كردن با آنها آسان و لذت بخش است.

براي ايجاد كردن عادت كافي است عادت ها را به طرز احمقانه اي كوچك كنيم و آنها را به ريز عادت تبديل كنيم زيرا احتمال شكست و تسليم شدن در آنها بسيار پايين است و همچنين از مقاومت مغز نيز جلوگيري مي كند. مغز در برابر تغييرات شديد و آني مقاومت مي كند و بيشترين مقاومت آن هم در دو مرحله قبل از شروع فعاليت و در حين كار مضاعف به وجود مي آيد.

راه هاي عملي به وجود آوردن ريز عادت:

  • ليست ريز عادت ها را يادداشت كنيد.
  • چرايي كار را پيدا كنيد.
  • نشانه ها را تشخيص دهيد.

نشانه ها به سه دسته تقسيم مي شوند: نشانه هاي كلي روزانه مثلا تا پايان روز 50 كلمه را تايپ مي كنم ، نشانه هاي زماني( مثلا در ساعت 15 مطالعه مي كنم و در ساعت 16 به حمام مي روم.) ، نشانه هاي فعاليتي( مثلا در حين رانندگي به فايل هاي آموزشي گوش مي دهم يا قبل از استراحت عصر قهوه ميل مي كنم .)

  • برنامه پاداشي: بعد از انجام فعاليت به خودتان جايزه دهيد و يا مي توانيد خودتان را به يك غذاي مورد علاقه تان دعوت كنيد و در ساده ترين حالت بعد از انحام فعاليت لبخند بزنيد.
  • استفاده از يادآور ها جهت جلوگيري از فراموشي مثل موبايل و كامپيوتر
  • تكرار منظم ريز عادت ها

در طراحي و شكل گيري ريز عادت ها بايد به دو نكته توجه كنيم: اولا كمترين نيروي اراده را لازم داشته باشد و ثانيا داري حداكثر نيروي آني باشد.

مدت زمان شكل گيري عادت طبق آخرين تحقيقات علمي بين 8 تا 245 روز مي باشد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *