چطور مي توانيم مطالعه لذت بخش تر و همراه با فراموشي كمتري داشته باشيم؟

مكان مطالعه: فضايي آرام همراه با نور مناسب براي مطالعه مناسب است و توصيه مي شود طبق قانون فنگ شويي از مطالعه در گوشه اتاق ها و كنار ديوار ها خودداري كنيد و همچنين ازكنار پنجره ها به علت شدت نور زياد كه باعث سردرد مي شود فاصله بگيريد.

زمان مطالعه: ما مي توانيم هميشه و در هر شرايطي مطالعه كنيم ولي با توجه به اهدافي كه از مطالعه داريم مي تواند تغيير كند.پس بهانه ها را شناسايي كنيم و آنها را كنار بزاريم و عادت به مطالعه را در خود تقويت كنيم.

نحوه مطالعه: مطالعه را مي توانيم با يك مرور اجمالي شروع كنيم و با طرح سوال مطالب را به ذهنمان قلاب كنيم و ذهن خود را فعال كنيم و آمادگي خود را براي يادگيري بالا ببريم.

بين مطالب ارتباط برقرار كنيم و همچنين مي توانيم مطالب را خلاصه و نت برداري انجام دهيم اين كار باعث مي شود مطالب را ديرتر فراموش كنيم و يادگيري و فهم بهتري داشته باشيم.

همچنين به تغذيه خود هنگام مطالعه توجه كنيم و افكار مزاحم را شناسايي كنيم و يادداشت نماييم تا ذهن ما را درگير نكند و بتوانيم تمركز بيشتري داشته باشيم.

روش هاي مطالعه صحيح: 1- روش پس ختام : كه مخفف كلمات پيش خواني- سوال گذاري- خواندن دقيق- تفكر – آزمون و مرور

2- روش يادگيري بدون فراموشي

مطالعه صحيح مي تواند:

زمان مطالعه ما را كاهش دهد.

ميزان يادگيري و درك مطالب را بيشتر كند.

فراموشي مطالب را كاهش دهد و مدت زمان بيشتري را در حافظه ما نگه دارد.

مطالعه را براي ما لذت بخش تر كند.

البته براي داشتن مطالعه صحيح مهارت هايي مثل : افزايش تمركز و تقويت حافظه و تند خواني هم لازم است كه در مقالات بعدي به طور مفصل به تشريح آنها خواهيم پرداخت.

با ما همراه باشيد.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *